Camgeran – Festiwal Szkła Artystycznego,

odbył w dniach: 12.10 – 21.10 br. w Wydziale Szkła przy Anadolu University w Eskisehir.

Festiwal organizowany co roku jest doskonałą okzają do zwiększenia swej wiedzy n temat szkła. Zaproszono wielu znanych artystów, którzy zorganizowali warsztaty oraz wykłady tematyczne.

W tym roku w festiwalu wzięli udział:

Sama wzięłam udział w warsztatach przy palnikach. 2 tygodnie eksperymentowania przy płomieniu, bez żadnych ogranczeń czasowych (od 9 do 18!!!) ani materialnych (dużo szkła i stanowisk) dawalo świetną możliwość do nauczenia się podstaw tej trudnej techniki:)  Matthew Eskuche prowadzący te wartszaty pokazał niezwykłą biegłość i doskonalóść swego warsztatu, jednocześnie wykazując ogromną cierpliwość w nauczaniu.

Zasługujący na szczególną uwagę był autotematyczny wykład Petera Bremers przedstawił on swój cykl prac zainspirowanych podrózami na biegun pł i płd. Krajobraz arktyki pełen lodowców, kry, śniegu i światła załamującego się w różnych wariantach, lub półprzenikając przez strukturę brył oraz stonowana, pastelowa kolorystyka, okazała się mieć wiele wspólnego ze szkłem i jego charakterem. Stąd też bezpośrednie przełożenie efektów świetlnych, faktury, próby odtworzenia charakteru  i cech lodowców, czy kry okazała się niezwykle trafnym zabiegiem w szkle. Natomiast bezpośrednie przedstawenie zdjęć natury obok zdjęć konkretnych prac, pokazało, że obiekty, które byśmy nazwali abstrakcyjnymi, zaczerpnęły tę „cechę” z natury. W kontekście tych prac, natura, w szczególności jako detal wyrwany ze swego kontekstu, stała się czystą abstrakcją, a prace czystym jej odzwierciedleniem.

Odbyły się także liczne pokazy z dmuchania szkła na gorąco.

Oto niektóre prace powstałe podczas festiwalu:

Reklamy