”Co jest winą Fantmagül‚i?” (” Fatmagül’ün suçu ne?” Poważna analizja życiowej telenoweli.)

”Co jest winą Fantmagül‚i?”

To pytanie zadajemy sobie wszyscy w każdy czwartek po 20.  Inne ważne wątki poruszamy w poszczególne wieczory, wspólnie przed telewizorem. A gama jest szeroka i pouczająca. Są wykłady o historii, o szpitalach i służbie zdrowia, o prawie i prawnikach, policji i wymiarze sprawiedliwości… Wszędzie poruszne są, niezwykle głęboko, sprawy natury socjologicznej, problemy dotyczące relacji poszczególnych osób względem siebie i grup względem jednostki. O dobrze i złu, jako pierwiastkach czystych, ostatecznie definiujących nas. To, po której stronie jesteśmy pokażą, nasze czyny. A to wszystko we wzruszajacej oprawie 2 godzinnego odcinka telenoweli.

I tak, co wieczór podawana jest już opracowana przez najwybitniejszych profesorów prawda wszystkim dobrze znana:

  • Zło jest wszędzie, silne i kwitnące, ale dobro ostatecznie zwycięża.
  • To co dobre jest piękne. I tak nasza Fatmagül jest niezwykle piękna, dobra (i biedna), ciężko odeprzeć jej urok, tylko, że zawsze źli ludzie rujnują jej życie…
  • No oczywiście źli są bogaci, brzydcy lub w jakiś sposób komiczni, acz zdarzają się piękni i podstępni, ich zło ukryte jest po płaszczem urody.
  • Jeśli jesteś zły, to możesz czynić tylko zło. Dobry, czasem swoją czystą naiwnością nie zauważa, że źle uczynił, ale i tak nikt go za to nie wini – gdyby wiedział, co zrobił, gdyby znał wszystkie okoliczności, nigdy by tego nie zrobił. Możesz np. porzucić swoją dobrą żonę, dla złej żony, nie pozwalać swojemu synkowi spotykać mamy, żyć w dostatku, podczas gdy ex głoduje (dzięki niemu nie będzie poniżona pracą sprzątaczki! osobiście załatwił jej zwolnienie!), ale jesteś usprawiedliwiony, to wina złego czaru niedobrej żony. Płacz i cierp, ale o czystym sumieniu.
  • Podawane są doświadczalne przykłady, jak wiele może znieść czyste serce.
  • Względność czasu i deja vu są obecne w naszym życiu szczególnie w ważnych, krytycznych momentach. Wtedy to czas zwalnia nawet o 400%, a chwila powtarza się przynajmniej 5 razy z muzyką w tle. Nigdy tego nie doświadczyliście?
  • Nasza pamięć funkcjonuje obrazkowo. Tak więc, jeśli wspominam moment, w którym dowiedziałam się, że mój ojciec to Bil Gates, to widzę się najepiej kilka razy z różnych perspektyw, coraz to bliżej siebie, aż kończąc na detalu twarzy.
  • Nawet głodujących stać na dobry makijaż i farbę do włosów.
  • Nawet najmniejsze sprawy przeżywamy morzem płaczu, krzykiem, atakiem agresji lub epilepsji i inymi skrajnie silnymi emocjami.

Tak więc uważaj czytelniku, jeśli jesteś bogaty, to na pewno i zły, tylko o tym nie wiesz, bo taka już jest twoja natura (twój egoizm nie pozwoli ci tego dostrzec). Jeśli ci w życiu nie idzie, a jesteś piękna i w najlepiej wieku 20 – 30 lat, to nie twoja wina, na pewno inni spiskują przeciw tobie, bo ich naturą jest dzialanie na twoją niekorzyść. Zaakceptuj to, bo tak już jest. Kiedyś los pozwoli ci się odbić (właściwie sam to zrobi za ciebie, więc tylko czekaj). Jeśli masz już powyżej 40 lat i jakoś wciąż jest beznadziejnie, najprawdopodobniej zamiast pieniędzy masz miłość i szczęście, a twoja córka dokona tego, czego ty nie mogłaś (oczywiście pasywnie, takie jest jej przeznaczenie). Jeśli jesteś głupi, na pewno jesteś dobry i dostarczasz troszkę uśmiechu innym swoją nieporadnością. Bóg zapłać.

Ale tak już na mniej poważnie. Polecam wszystkie telenowele uczącym się tureckiego. Nikt tak wyraźnie i wolno nie mówi jak tam. Sytuacja jasna, wszystko dosadnie pokazane. Co nie zrozumiesz, domyślisz się. Pozdrawiam!!!

Reklamy