Ara Güler

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Ara Güler (urodzony 16.08.1928, w Stambule) jest znanym tureckim fotografem. Mówi się o nim „Oko Stmbułu” czy też po prostu „Fotograf Stmabułu”, gdyż większość swojego życia i teórczości poswięcił miastu 7 wzgórz. Pracował dla wielu znanych gazet, w tym dla Sunday Times z Londynu, jednakże jego najbardziej znane i uznane prace, to te o Stambule. Czarno – białe zdjęcia życia codziennego miasta, drobne detale o charakterze komicznym lub nostalgicznym lub panoramy miasta, ciekawe ujęcia, interesujące kadry… pokazują Stambuł, którego już nie ma, miejsca, które zaginęły w ceniu wieżowców, zawody, stroje, tradycje, domy z minionej epoki.

Sam stwierdza, że najważniejsza w fotografii jest osoba, jej życie, historia, smutki i cierpienia. Zdjęcie je wszystkie utrwala, upamiętnia dla innych. Sztuka jest kłamstwem, ale zdjęcie jest od niego wolne. Specyfika fotografii pozwala utrwalić rzeczywistość, odzwierciedlić ją bez fałszu i interpretacji wykonania. Stąd wyższość fotografii nad sztuką, którą nie jest. Fotograf nie jest artystą, stąd też Ara Güler nigdy się za niego nie uważał.

Jakkolwiek kwestia „niewinoości” fotografii, jej obiektywizmu jest bardzo dyskusyjna, warto zwrócić uwagę, że Ara Güler jest fotografem starszego pokolenia, powiedziałambym pionierskiego, wolnego od retuszów photoshop’a i wielu teorii historyczno-sztucznych poruszających te tematy.

Jeśli zainteresowały was jego zdjęcia, polecam jego stronę interentową.

 

Reklamy